Пошук по сайту
Що таке фунгіциди та на які види вони поділяються? 6094 Фунгіциди

Що таке фунгіциди та на які види вони поділяються?

Захист рослин від хвороб цікавив людей споконвіку. До наших часів дійшли записи давньогрецьких вчених та письменників, таких як Гомер та Демокріт, в яких вони рекомендували використовувати різні засоби для боротьби з хворобами культурних рослин. Якщо в сиву давнину це робили підручними засобами, то в наш час для захисту рослин від хвороб використовують спеціальні препарати - фунгіциди.
Слово фунгіцид походить від латинських слів fungus (гриб) та caedo (вбиваю). Сама назва говорить про те, що препарати створені для контролю та знищення грибів, що викликають захворювання культурних рослин. На сучасному етапі розвитку аграрної науки вчені створили велике розмаїття фунгіцидів біологічного та хімічного походження, які дають можливість якісно контролювати розвиток переважної кількості грибів-збудників хвороб плодових, овочевих, зернових та інших сільськогосподарських культур.

Є велика кількість способів класифікації фунгіцидів: за мобільністю у рослині, хімічною будовою, функцією, типом дії на організм патогену, класом діючих речовин тощо. Одним із найважливіших способів їхньої класифікації є розподіл фунгіцидів за мобільністю у рослині, що дозволяє чітко визначити те, на яку частину рослини та за яких погодних умов повинен потрапити препарат. Згідно з цією класифікацією є три основні типи фунгіцидів:

Контактні
Контактні
  • контактні;
  • системні;
  • локально-системні.

Контактні фунгіциди повинні залишатися на поверхні рослини після обробки посівів, адже вони не здатні потрапляти в організм рослини. Під впливом погодних умов (високі температури повітря, вологість, опади, активна сонячна інсоляція, вітер) такі препарати стрімко втрачають свою ефективність та потребують повторного внесення. Контактні фунгіциди використовують для профілактичного захисту культурних рослин від хвороб.

Локально-системні

Локально-системні фунгіциди, на відміну від контактних, здатні потрапити у тканини листя та поширитися ними. Проте вони не можуть проникнути в інші частині та органи рослини. Деякі сучасні препарати з локально-системною дією мають одночасно і контактну дію.

Системні

Системні фунгіциди всотуються у тканини рослини та поширюються ними. Щоправда, на вільний рух рослиною у будь-яких напрямках здатна лише мала кількість сучасних препаратів. Переважна більшість їх здатні лише на рух ксилемою у висхідному напрямку (акропетальний тип руху). Системні фунгіциди можуть мати не лише захисну, а й лікувальну дію. А завдяки можливості проникати в організм рослини їхня ефективність набагато менше залежить від погодних факторів.
Не забувайте, що використання будь-яких фунгіцидів без дотримання інструкцій та техніки безпеки може завдати шкоди навколишньому середовищу, людини та навіть оброблюваним рослинам.