Бавовникова совка і Кукурудзяний метелик
БАВОВНИКОВА СОВКА
Починаючи з другої половини літа на переважній більшості території України з'являється друге покоління одного із найбільш проблемних шкідників кукурудзи - бавовникової совки, а на півдні Херсонської, Миколаївської та Запорізької областей відродження личинок починається ще на початку липня. Тривалість появи гусені нового покоління є неоднорідною через розтягнутий період відкладання яєць (приблизно 20-25 днів).
Шкодочинність бавовникової совки дуже висока. Без проведення профілактичного інсектицидного захисту навіть середній рівень заселення (ураження 50-70% рослин посіву) прямі втрати врожаю можуть сягати 5-10 ц/га. Але ураження рослин бавовниковою совкою призводить і до опосередкованих втрат, а саме до ураження качанів червоною, фузаріозною та іншими видами гнилей, особливо за високої вологості повітря. Пошкоджене й уражене зерно кукурудзи в такому разі є некондиційним та непридатним для використання у господарських цілях.
У контролі другого покоління бавовникової совки важливу роль відіграє знищення бур'янів (особливо амброзії та щириці, що є кормовими культурами для гусені). Також можливий хімічний контроль за допомогою препаратів на основі хлорпірифосу або лямбда-цигалотрину (Нурел Д, Шаман, Карате Зеон, Кайзо, Залп). Але варто пам'ятати, що гусінь другого покоління має високу стійкість до препаратів.
КУКУРУДЗЯНИЙ МЕТЕЛИК
Водночас із бавовняною совкою кукурудзу пошкоджує ще один шкідник - гусінь стеблового (кукурудзяного) метелика. Після появи з яєць гусінь швидко розселяється по рослині кукурудзи, особливо у захищених місцях (у пазухах листка, під обгортками качана тощо) та вгризаються в середину стебла, де живляться. Вони пошкоджують листя, стебла, качани та волоть кукурудзи. Як і у випадку із совкою, уражені гусінню кукурудзяного метелика рослини більше уражаються хворобами. Пошкоджені стебла кукурудзи від вітру ламаються й падають, качани та волоть також ламаються у місці прикріплення. Лише прямі втрати врожаю від заселення посіву кукурудзяним метеликом можуть сягати 12-15%, а за масового заселення - до 50%.
Для контролю кукурудзяного метелика потрібно проводити знищення товстостеблих бур’янів, які є додатковою харчовою базою для гусені. Також можливий дворазовий випуск вогнівкової раси трихограми на початку відкладання яєць і через тиждень. При досягненні стебловим метеликом ЕПШ (5 кладок яєць на 10 рослин) доцільно проводити інсектицидний захист із застосуванням сумішей піретроїдних і фосфорорганічних препаратів у половинних нормах їх витрат (Бі-58 + Фастак, Нурел Д, Шаман, Супер Бізон).