Чи шкідливі ГМ-культури?

Чи шкідливі ГМ-культури?

Скільки разів у своєму житті Ви чули про небезпеку споживання генетично модифікованих організмів? Але що насправді нам відомо про генні модифікації рослин та їхній вплив на стан здоров'я людини? Спробуємо розібратися у фактах разом.

Генетично модифікованими називають ті організми, у генетичний код яких штучним шляхом вбудовано ознаки, не властиві даному виду. Перші лабораторно створені ГМ-організми з'явилися у вже далекому 1972 році, а з 1996 року розпочалося використання їх у сільському господарстві. Головною метою, яку ставили перед собою вчені під час створення ГМО, було розв'язання глобальної продовольчої проблеми. Наразі офіційно у світі вирощують такі види ГМ-культур, як кабачок, соя, кукурудза, бавовна, папая, ріпак, люцерна, цукровий буряк, картопля, яблуня, рис, помідор тощо. З них в Україні поширені соя, кукурудза та картопля.

Важливо розуміти, що на даний момент вплив модифікованих с/г культур на організм людини мало досліджений. Ба більше, вчені вважають, що для визначення впливу таких культур на людину необхідно, щоб пройшло щонайменше 3 покоління (75 років), адже такий вплив (якщо він взагалі буде) може проявитися лише у разі вживання у їжу ГМ-рослин протягом тривалого періоду часу.Єдиним фактором, що говорить на користь противників споживання ГМО, є дослідження британських вчених, проведене у 2000-х роках. Результати цього дослідження показали, що завдяки так званому "горизонтальному поширенню", деякі ГМО здатні вбудовуватися у генотип мікроорганізмів, що живуть у товстій кишці людини. Проте, ці та подальші дослідження не довели появу будь-якого негативного впливу генетичних модифікацій на цих представників мікрофлори травної системи.

На користь ГМО наразі говорять у першу чергу економічні показники, адже такі культури дешевше вирощувати та зберігати. Єдиний науково доведений позитивний фактор вирощування ГМ-рослин полягає у створенні так званого «золотого рису», що містить провітамін A і може бути дуже цінним для країн, де існує дефіцит цього вітаміну.

undefined

Виходячи з того, що на даний момент проблема впливу сільськогосподарських ГМ-культур на здоров'я людини є майже не вивченою, кожен з нас має право визначати для себе самостійно чи вирощувати на своїх полях та вживати в їжу рослини, що містять ГМО, чи ні.

Made with