Інсектицидний захист сої
Без проведення інсектицидного захисту посівів сої отримання великих обсягів врожаю з високою якістю насіння неможливе. Навряд з цією аксіомою сперечатиметься бодай один агроном. Листоїд, соєва смугаста блішка, совки, попелиці, вогнівка, соєва міль та лучний метелик - навіть цього переліку достатньо, щоб зрозуміти необхідність захисту сої від шкідників. Загалом на території України посіви сої уражує понад 100 видів шкідливих комах та кліщів, більшість з яких є поліфагами, тобто харчується не лише соєю, а й іншими культурними рослинами. Важливий момент: ступінь впливу на врожай шкідників сої має географічну прив'язку. Найбільшої шкоди вони завдають у Степовій зоні України, а з просуванням на північ їхній вплив на стан посівів знижується.
За відносно невисоких температур повітря та низької вологості з малою кількістю опадів створюються оптимальні умови для появи та розвитку популяцій переважної кількості шкідників сої. У разі великого їх розповсюдження втрати врожаю можуть бути катастрофічними (до 90%). Протягом усього вегетаційного періоду сої завдають шкоди різні комахи, проте найкритичніші періоди це:
- проростання насіння та поява сходів;
- формування генеративних органів;
- наливання та достигання зерна.
У ці періоди на посівах сої одночасно з'являються комплекси шкідників різного видового складу.
Головну загрозу для посівів сої становлять бобова вогнівка (пошкоджує насінину), звичайний павутинний кліщ, клопи-щитники, клопи-сліпняки, тютюновий трипс (шкідники вегетативних і генеративних органів), щетинистий і смугастий бульбочкові довгоносики, гусінь лучного метелика та совок (листогризучі шкідники), личинки смугастого й степового коваликів, паросткової мухи (ґрунтові шкідники). Також деякі види шкідників можуть переносити вірусну і бактеріальну інфекцію, що додатково погіршує стан посівів та потенційну врожайність сої.Першим кроком у захисті сої від шкідників є протруєння насіння з використанням інсектицидних препаратів. Для цього застосовують препарати на основі таких діючих речовин, як імідаклоприд або фіпроніл (Гаучо Плюс, Командор-Гранд, Космос, Стандак Топ).
Для захисту сої під час вегетації проводять обробку посіву препаратами, що містять наступні діючі речовини:
- лямбда-цигалотрин або бета-цифлутрин з диметоатом для контролю павутинного кліща (Данадим Мікс, Бі 58 + Карате Зеон);
- імідаклоприд та лямбда-цигалотрин для захисту від соєвого листоїда та попелиць (Контадор Дуо, Оперкот Акро, Канонір Дуо);
- диметоат від соєвої смугастої блішки та вогнівок (Бі 58, Супербізон, Біммер);
- гамма-цигалотрин для контролю усіх видів совок та лучного метелика (Вантекс);
- малатіон для контролю соєвої молі (Фуфанон).
Внесення інсектицидів зазвичай проводять у період від формування 3-5 трійчастих листків до формування бобів. У разі появи другого покоління шкідників потрібно провести повторну обробку посіву.