Контроль хвощу польового
Хвощ польовий (Equisetum arvense) це шкодочинний бур'ян, який масово розвивається на полях з кислими ґрунтами. Він поширений на усій території України. Щоправда, в степовій зоні росте лише в долинах річок, ярах та балках. Хвощ має два види стебла: спороносні, на яких утворюються колоски зі спорами, та безплідні.
Масове поширення хвощу на полях призводить до зменшення врожайності агрокультур. Цей бур'ян має так звану здатність до «захоплення території» - він дуже швидко поширюється по площі поля. В цьому йому допомагає і можливість розмножуватися відразу 2 способами: за допомогою спор та бульбочок, що утворюються на кореневищі рослини. Найкращими для його вегетації є поля з підвищеною вологістю, кислі ґрунти, заболочені місця, вологі луки та береги водойм. Варто пам'ятати, що поля, які не осушуються, стають осередками поширення хвоща, так само, як і місця з піщаним ґрунтом і посипані гравієм, такі як узбіччя доріг, залізничних шляхів тощо. Важливою умовою для поширення хвоща, окрім вологості, є кисла реакція ґрунту (pH<7).
Для контролю хвоща польового у посівах культурних рослин використовують три шляхи:
- меліорація, яка дає змогу зменшити вологість поля та нейтралізувати кислу реакцію ґрунту. А це унеможливлює подальші розвиток і розмноження хвоща;
- механічний спосіб контролю. Він не актуальний при вирощуванні культур за no-till технологією. Виснаження культури багаторазовим механічним обробітком поля дає змогу якісно проконтролювати вегетативну масу хвоща. Але такий спосіб не знищує рослину повністю, адже кореневища хвоща можуть знаходитись на глибині до 0,5 м;
- хімічний спосіб контролю хвоща за допомогою гербіцидів. Даний спосіб має один нюанс. Найефективнішою боротьба з хвощем у посівах сої за допомогою такого методу буде при контролі його у попереднику. Адже найкраще контролюють його такі діючі речовини, як амінопіралід, МЦПА і дикамба. А гербіциди, що містять ці речовини, не можна використовувати на сої. До речі, використання гліфосату на сої не здатне якісно проконтролювати цей бур'ян. Адже внесення його відбувається тоді, коли рослини хвоща вже досить великі. Тож гліфосат лише пригальмовує ріст цього бур'яну.
Якісний контроль хвоща польового в агрофітоценозах можливий лише при правильному поєднанні усіх трьох способів його контролю.