Лучний метелик на соняшнику

Лучний метелик на соняшнику

Лучний метелик є представником родини Вогнівок, сірувато-коричневого кольору з бурими та жовтими плямами на крилах. Цей шкідник та його гусінь (сіро-зеленого кольору з поздовжніми смугами) знайомі кожному аграрію. Лучний метелик пошкоджує не лише кукурудзу, а й соняшник. Найбільшої шкоди соняшнику завдає друге покоління гусені метелика, масова поява якого припадає на період цвітіння культури.Оптимальними умовами для розвитку лучного метелика є тепла погода та рясні опади до періоду цвітіння соняшнику, адже дорослі особини харчуються нектаром з його квіток. Однак, за посушливих умов імаго метелика втрачають здатність до розмноження. Гусінь першого покоління живиться листям соняшника, а другого - нектаром.

Масовий літ метеликів першого покоління спостерігається наприкінці квітня - на початку травня, за середньодобової температури повітря не нижче +17°С. Втрати врожаю від масової появи гусені метелика становлять 60-100%, залежно від кількості шкідників.Способи контролю чисельності лучного метелика залежать від типу його популяції. Якщо на Вашому посіві з'явилась мігруюча популяція метелика, то її контроль можливий ЛИШЕ за допомогою хімічних заходів. Якщо популяція з'явилась та розмножилась безпосередньо на полі, то варто віддати перевагу агротехнічним та біологічним заходам.До агротехнічних заходів з контролю популяцій лучного метелика в посівах соняшника належать:

  1. глибока зяблева оранка для заорювання дорослої гусені;
  2. міжрядний обробіток культури з метою знищення яєць та лялечок;
  3. ранньовесняне боронування;
  4. контроль бур'янів, які є кормовою базою для гусені;
  5. ранній посів.
undefined
  1. Високу ефективність контролю гусені лучного метелика має біологічний метод. Він полягає у:
  2. випуску трихограми у 2-3 прийоми по 50-100 тис. шт./га в період відкладання яєць;
  3. використанні спеціалізованих біопрепаратів на основі спор грибів, що паразитують на гусені.
undefined

  Ефективним способом хімічного захисту є проведення інсектицидного протруєння насіння препаратами, на основі імідаклоприду, тефлутрину, тіаметоксаму тощо. Для контролю шкідника під час вегетації використовують суміші різних фосфорорганічних препаратів (диметоат, хлорпірифос, діазинон) з піретроїдами, на основі дельтаметрину, циперметрину та подібних їм діючих речовин. Рекомендуємо до використання такі препарати: Бі-58СупербізонНурел ДШаманЗалп.  

Made with