Лущення стерні. Коли і на яку глибину перемішувати солому?
Зерно зібрали – прийшов час подумати про лущення стерні. Але тут постає питання : коли і на яку глибину заробляти солому?
Саме з лущення стерні починається основний обробіток ґрунту під наступну культуру в сівозміні. Цей прийом повинен забезпечити якісне перемішування шару ґрунту із рослинними рештками. Не менш важливим завданням лущення є порушення капілярів ґрунту через які інтенсивно випаровується волога. І робити це треба негайно! Адже останній обробіток ґрунту тут був ще до посіву озимини, майже рік тому, і більшість капілярів вже встигли перетворитись на дебелі такі тріщини в яких можна назавжди загубити айфон =).
В ідеалі, по технології, лущильник повинен іти слідом за комбайном з мінімальним розривом у часі. Адже рослинки ви зрізали, значить тіні вже немає і ґрунт нагрівається сильніше, як наслідок відбувається непродуктивне випаровування. Особливо критичним це є в регіонах з нестабільним зволоженням. Бо втрати води з гектара не злущеного поля будуть обраховуватись тонами за добу.
Важливо зрозуміти, що нижні частини рослин, що залишились цілими на полі і продовжують виконувати свою основну функцію, а саме подача вологи з нижніх шарів ґрунту. Тому треба підрізати всі кореневі системи рослин на площі не виключаючи бур’яни.
То на яку ж глибину треба перемішати солому для якісної мінералізації? Загальноприйнятою глибиною є 2-3 см ґрунту на 1 тону соломи. Саме така маса ґрунту буде забезпечувати якісну мінералізацію. Тобто зібравши 5 тон зерна пшениці або ячменю з гектара при співвідношенні основної до побічної продукції 1:1, ми маємо 5 тон соломи. Значить перемішати рослинні рештки треба в 10 сантиметровому шарі ґрунту, як мінімум.
Проте за один прохід якісно запустити процес мінералізації та зберегти вологу не вийде. Адже класичний дисковий лущильник працює максимум на 4-5 см. А перемішування ґрунту на більшу глибину це завдання вже дискової борони або лемішних лущильників. І забувати про те, що ввесь злущений шар ґрунту відразу втратить всю вологу теж не варто. Тобто чим глибшим буде перший обробіток після комбайна тим більше вологи ви втратите.
То як же повинно виглядати еталонне лущення в якому можна максимально зберегти вологу і встигнути вкласти всі технологічні процеси? На мою думку він буде виглядати так. Слідом за комбайном пускаєте дисковий лущильник. Якщо комбайн без подрібнює і кладе солому у валок то спочатку ще й мульчувач. Лущильником на 4-5 см треба підрізати корені всіх рослин, порушити ґрунтові капіляри і перший раз перемішати солому з ґрунтом. Так поле може стояти тиждень два поки ви зайняті жнивами, обжинками чи іншими технологічними процесами. Потім коли навантаження на людей та техніку зменшилось, під покровом ночі в поле виходять обприскувачі і вносять на злущену стерню КАС. А слідом за ними йде дискова борона, яка і буде перемішувати рослинні рештки з азотом на необхідну нам глибину.
Тож намагайтесь осмислити і обрахувати всі процеси, що проходять в полі і лущення в тому числі!