Осінні роботи на ріпаку

Осінні роботи на ріпаку

Кожен аграрії розуміє, що для отримання гарних врожаїв озимих культур вкрай важливою є осіння частина польових робіт. І озимий ріпак не є виключенням з даного правила.

Важливо, щоб ця культура входила в зиму в так звану "фазу трьох вісімок": вісім листків, 8 мм діаметр кореневої шийки та довжина кореня не менше 8 см. Розглянемо більш детально ті типи роботи, які покращують шанси на входження ріпаку в зиму саме в такій фазі.

  • Ще до посіву, насіннєвий матеріал обов'язково потрібно протруїти. Це збереже насіння й проростки культури від шкідників та хвороб. Окрім того, використання для протруєння препаратів на основі тебуконазолу дозволить провести регуляцію росту культурних рослин.
  • Гербіцидний захист. На початкових етапах росту і розвитку озимий ріпак досить чутливий до конкуренції з боку бур'янів за світло, вологу і поживні речовини. Тому знищення бур'янів восени є дуже важливим моментом. Є сорти ріпаку стійкі до гліфосату та Clearfield-гібриди, вирощування яких дещо спрощує його гербіцидний захист. Ще одним аспектом гербіцидного захисту є сівозміна: найчастіше в Україні озимий ріпак сіють після зернових культур, тому його сходи важливо обробляти грамініцидами для контролю падалиці та злакових бур'янів.

Осінні роботи на ріпаку

  • Інсектицидний захист. Восени озимий ріпак уражує величезна кількість різних видів шкідників: блохи, пильщики, совки, прихованохоботник капустяний тощо. Тому проведення інсектицидної обробки посівів є обов'язковим елементом, адже при великому розвитку шкідників посів може і не перезимувати.
  • Обробка фунгіцидами проводиться лише у випадках масового ураження рослин якоюсь хворобою. Але зазвичай, проведення передпосівного протруювання насіння якісними препаратами не дозволяє хворобам вразити культуру до входження у зиму.
  • Регуляція росту. Важливо щоб рослини ріпаку не входили в зиму перерослими (більше ніж 8 листків). Тому, якщо при сприятливих погодних умовах або ранньому посіві виникають передумови до переростання, проводиться ріст-регуляція. Її, як і фунгіцидну обробку можна не проводити, якщо протруїти насіння тебуконазолом, адже він пригнічує ріст ріпаку на початковому етапі розвитку.
  • Ще одним вкрай важливим моментом є внесення бора. Восени потрібно внести не менш як 100 мг/га цього мікродобрива, адже воно підвищує еластичність тканин, що знижує розтріскування стебел і кореневої шийки під час морозів і активного росту та запобігає виникненню так званої "дуплистості" у рослин.
Made with