Пізній посів соняшника. На що орієнтуватись?

Пізній посів соняшника. На що орієнтуватись?

Соняшник потребує правильного дотримання технології та термінів вирощування для отримання високих врожаїв. І оптимальною для проростання цієї культури є температура ґрунту +2°...+6°C. Ранні посіви соняшнику мають вищий рівень забезпечення доступною вологою, у холодному ґрунті майже не проходять процеси гниття, які можуть пошкодити та знищити насіння. Тай молоді паростки соняшнику з легкістю переносять нетривалі заморозки до -3°...-5°C. Саме тому соняшник краще сіяти рано навесні.

Та що робити, якщо у зв'язку з різними факторами (погана погода, неготовність техніки, економічні проблеми тощо) Ви не вклалися в оптимальні терміни посіву? Або Вам необхідно пересіяти сходи озимих, що не пережили зиму? Чи можна буде отримати достатній рівень врожайності соняшнику у разі проведення сівби із запізненням термінів? Можна, але для цього потрібно чітко визначити наявність факторів, що дозволять рослинам сформувати достатню вегетативну масу та закласти достатній врожай.

Перш за все потрібно звернути уваги на наявність достатнього рівня вологи, адже найбільше соняшник потребує її у початкових фазах росту та розвитку. Мінімальна потреба у волозі задовольняється при наявності 350-400 мм опадів. У іншому випадку рослина може не встигнути сформувати достатньо розгалужену кореневу систему, яка є життєво необхідною для нормального проходження спекотного літнього періоду.

Не менш важливим показником, що дозволяє визначити можливість посіву соняшнику у пізні строки є температурний режим. У Степовій зоні України найвищу врожайність соняшник закладає при температурі ґрунту під час посіву на рівні +10°...+12°C. Якщо при пізньому посіві соняшника температура ґрунту перевищує +14°...+16°C - верхній шар сильно висушується, що призводить до затримки проростання насіння, яке чекатиме опадів. В результаті це може призвести до зниження врожайності, олійності, пізнього дозрівання, яке потягне за собою необхідність проведення десикації. А це у свою чергу призведе до додаткових фінансових витрат.

Третій фактор, на який необхідно звернути увагу задля визначення можливості пізнього посіву, це структура ґрунту. На важких, глинистих, погано структурованих ґрунтах пізній посів не дасть рослинам можливість сформувати достатній рівень врожаю.

undefined

Пізній посів соняшнику, особливо у разі вирощування ранніх та ультраранніх гібридів, є можливим в умовах нашої країни. Але для цього потрібно, щоб склалися відповідні ґрунтово-кліматичні умови.

Made with