Позакореневе живлення фосфором та калієм

Позакореневе живлення фосфором та калієм

Фосфор і калій є вкрай важливими для будь-якої сільськогосподарської культури елементами. Нестача фосфору призводить до затримок у рості та розвитку рослин, проблем із розвитком кореневої системи. Калій відіграє важливу роль у підтримці тургору рослинних клітин, тож дефіцит цього елементу призводить до його втрати, підвищення транспірації та зменшення посухостійкості культури. Саме тому забезпечення рослин доступними формами цих елементів є надважливим, особливо у період активного наростання вегетативної маси.

У разі виникнення дефіциту цих елементів у культур, що вже вегетують, виникає проблема із проведенням підживлення. Адже калій, а тим більше фосфор, дуже погано проникають крізь кутикулу листя і тому повільно засвоюються рослиною. Крім того надмірна кількість фосфору в складі добрив для листового внесення може призвести до випадання осаду і забивання форсунок обприскувача.

Виходом із цієї ситуації є використання для листового підживлення спеціалізованих комплексів добрив, у складі яких є фосфор та калій у доступних для рослин формуляціях. Але для цього потрібне дотримання певних умов. По-перше, засвоєння фосфору листовою поверхнею покращується за низьких температур повітря. По-друге, таке підживлення матиме високий рівень ефективності насамперед на ранніх етапах вегетації рослин. По-третє, для покращення засвоєння фосфору листовою поверхнею до добрив доцільно додавати поверхнево-активні речовини, які забезпечують рівномірний розподіл рідини на листку та зменшують поверхневий натяг краплини.

З позакореневим підживленням калієм ситуація дещо схожа. Як і фосфор, він краще засвоюється листям за відносно низьких температур. Проте іони калію мають менший розмір і тому здатні краще проникати крізь кутикулу всередину листя. Використання калійних добрив для позакореневого підживлення забезпечує проходження фотосинтезу, покращує вуглеводний та азотний обмін, активізує діяльність різних ферментів. Також підживлення калієм дозволяє підвищити посухостійкість рослин завдяки збільшенню гідрофільності рослинних клітин та підтримці в них тургору.

Використання калійних та фосфорних добрив для позакореневого живлення дозволяє швидко усунути дефіцит цих елементів у культури та покращити загальний стан рослин.

Made with