Проростання пшениці

Проростання пшениці

Початковий період розвитку пшениці озимої є вирішальним у формуванні високопродуктивних посівів. Адже у цей проміжок часу відбуваються надважливі процеси для рослини, як-от: з’являються сходи, формується коренева система, відбувається кущіння рослин, визначається густота посіву, формується зимостійкість, починається створюватись структура агроценозу та закладається урожайний потенціал посіву. Тому непродумані та недосконало складені параметри посіву в будь-якому випадку вплинуть на ріст рослини, що в подальшому відзначиться на нашому врожаї.

Фахівці зазначають, що спрогнозувати врожайність можна ще восени. Адже спостереження та практики з року в рік показують, що коли ми отримуємо повноцінні сходи з розвиненою та потужною кореневою системою ще по осені, забезпечивши гарний старт, тим самим гарантуємо собі високу врожайність.

Проте, говорячи про південь України, прогнози трішки інші. З власного досвіду впевнилась, що в період сівби озимих культур після непарових попередників, кукурудзи та соняшнику, а іноді навіть по парах, агрономи не отримують бажаного результату, так як посівний шар ґрунту в більшості випадків буває сухим. Через що отримати сходи пшениці вкрай складно або навіть неможливо.

Не дарма проростання насіння називають складним та трудомістким процесом, у результаті якого зародок зі стану спокою переходить в стан росту, перетворюючись в росток та переходить на самостійне живлення.

Розглянемо ж ряд послідовних етапів проростання:

– 1-ий день – активізується ферментативна діяльність, підвищується інтенсивність дихання, відбувається гідроліз запасних речовин, які використовує зародок для проростання і в процесі подальшого розвитку;

– 2-ий – 3-ій – поява зародкових корінців, завдяки яким починається розвиток паростка; у пшениці ця фаза закінчується появою колеоптиля (перший після сім’ядолі лист злаків);

– 3-ій – 4-ий – проростки досягають довжини 0,5 – 1,0 см;

– Становлення проростка – вихід на поверхню та перехід на самостійне живлення.

Здорові і дружні сходи восени — важливий фактор, що впливає на врожайність та якість зерна озимої пшениці.

Протягом декількох років сажкові хвороби і кореневі гнилі все інтенсивніше проявляють себе в посівах зернових колосових культур, приносячи велику шкоду майбутньому врожаю. Адже запорукою повноцінних та дружніх сходів є використання кондиційного насіння. Визначити яке можна за показником його високої лабораторної схожості, яка має бути не нижчою 92,0% з високою енергією проростання. Дослідники зазначають, що насіння яке проростає в перші 3-4 дні, дає на 30-38% вищий врожай, на противагу насінню, яке проростає пізніше 7-го дня, тим самим знижуючи врожайність до 28%.

На польову схожість великий вплив має крупність насіння. Найоптимальнішої польової схожості набуває насіння з масою 1000 шт. 40 г та вище. При тому наскільки крупніше насіння, настільки буде вищою сила початкового росту паростку.

Варто пам’ятати, що сівба травмованим насінням значно знижує польову схожість й в результаті 30-40% його не зійде.

Не забувайте, якщо Ви бажаєте отримати своєчасні сходи – сійте на оптимальну глибину – 4-5 см, 7-8 см – за умови якщо вологи недостатньо.

Отже, сійте вчасно, зважайте на крупність насіння та його показники, глибину посіву та дотримуйтесь сучасних і вдосконалених технологій.

Made with