Щільність, підошва, пенітрометр

Щільність, підошва, пенітрометр

Сезон основного обробітку ґрунту в самому розпалі, а Ви ще в роздумах – тоді ми йдемо до Вас!

Серед основних якостей ґрунту, таких як вміст гумусу, забезпеченість поживними елементами, глибина гумусовмісного профілю, зачаїлись не менш важливі, але менш знамениті щільність та об’ємна маса ґрунту.

Ці показники вказують агроному на фізичний стан ґрунту. Всі стани ґрунту пов’язані між собою. Здоровий фізичний стан тягне за собою стабільні хімічні та біологічні процеси в ґрунті. І навпаки, погіршення одного із станів – буде викликати ланцюгову реакцію в інших аспектах стану ґрунту. Отже, ми як агрономи, повинні слідкувати за показниками об’ємної маси та щільності, а при необхідності – застосовувати обробітки ґрунту на відповідну глибину. Тут якраз і знаходиться відповідь на питання: “як часто робити оранку або чизелювання і чи варто робити взагалі?”.

Як же вимірюється щільність ґрунту? Для цього людство винайшло ось такий пристрій, ім’я якому – пенітрометр. Дослівно назва перекладається з англійського, як “міряти проникнення”. Почнемо з простого, ось приклад найпростішого пенітрометра. В Україні такий не продається, це підігнали американські колеги, але його дуже легко зробити власноруч. Мені особисто він подобається, адже тут все на рівні відчуттів. Ти вставляєш його в землю і можеш відчути рукою наскільки щільний ґрунт і чи є шари ущільнення або так звані “підошви”.

Людство рухається вперед і винаходить ось такий прилад – це пенітрометр з шкалою щільності ґрунту. По ній можна дізнатись яка щільність оптимальна, а при якій треба щось робити. А дізнатись це можна завдяки кольоровій шкалі, ну і цифри є для ефективної взаємодії всіх хто на цій землі працює. Класно!

Науковий прогрес не стоїть на місці і дарує нам цифровий пенітрометр. Цей пристрій створила та виробляє українська компанія DATAFIELD. Що це за пристрій і які має переваги? У порівнянні з попередніми двома – це верхівка еволюції пенітрометрів. Він має GPS та GSM. Це означає, що Ви чи агроном йдучи по полю робите уколи з певною сіткою, а пенітрометр в цей час зберігає показники щільності ґрунту на певній глибині. А потім, на основі зроблених проб будує графік на якому можна чітко прослідкувати шар найбільшого ущільнення, щоб знати на яку глибину проводити той чи інший обробіток.

Також, за його допомогою будується карта поля по ущільненню ґрунту на різній глибині. Зараз хлопці працюють над створенням системи диференційованого обробітку ґрунту. Тобто на основі аналізу поля таким пенітрометром техніка зможе обробляти землю на необхідну глибину, а це в свою чергу буде економити час та паливо. Класний пристрій у якого велике майбутнє!

Отже, пенітрометр – це обов’язковий предмет в арсеналі агронома. А який вибрати собі вже залежить від бажаного кінцевого результату.

Тож тепер Ви знаєте, що зважати на щільність ґрунту обов’язково.

Made with