Що робити з проблемними сходами озимих?

Що робити з проблемними сходами озимих?

Останніми роками проблеми з наявністю в ґрунті вологи, необхідної для проходження осінньої вегетації озимих культур, стають систематичними. І особливо це помітно в південних районах України.

Але економічні умови змушують переважну більшість господарств використовувати максимально звужену сівозміну: озима пшениця-соняшник-озимий ячмінь. Що ж в таких умовах робити зі зрідженими сходами озимих?

Проблемні сходи пшениці. Задискувати?

Є декілька варіантів розв'язання проблеми недостатньої зволоженості ґрунтів восени. Розглянемо найбільш реалістичні з них:

  1. заміна озимих зернових у сівозміні на ярі. Як відомо ярі зернові мають дещо нижчу врожайність, але вищу якість зерна. До того ж, такий варіант не позбавляє від можливих проблем із наявністю вологи навесні;
  2. залишити зріджені сходи до весни. Позитивом у такому варіанті є максимальне зменшення фінансових витрат (непотрібно дискувати та пересівати поле). Та й взимку-навесні можуть випасти опади, які дозволять рослинам після відновлення вегетації сформувати достатню масу. Негативним моментом такого варіанту є шанс на те, що і навесні вологи буде недостатньо й доведеться у терміновому порядку пересівати поле;
  3. є можливість задискувати поле, якщо посів зріджений або взагалі не зійшов. У такому разі збільшуються фінансові витрати восени, проте з'являється можливість більш якісно підготувати поле до посіву іншої культури (кукурудзи, ячменю тощо) навесні;
  4. найоптимальнішим розв'язанням даної проблеми є організація системи поливу полів, але цей варіант є високозатратним і фактично недоступним більшості аграріїв.

Який із варіантів обирати, залежить виключно від рішення аграрія, яке повинно базуватися на стані конкретного посіву та економічних можливостях господарства. Але варто пам'ятати, що протягом сезону необхідно проводити вологозатримуючі заходи (догляд та підтримання у здоровому стані лісосмуг вздовж полів, дотримання бодай мінімальної сівозміни тощо), що дозволить підвищити вміст дорогоцінної вологи у ґрунті та покращити стан сходів не лише озимих, а і ярих культур, без збільшення фінансових витрат.

undefined
Made with