Що таке яровизація?

Що таке яровизація?

Яровизація – це складний фізіологічний процес, який відбувається в організмах озимих рослин під дією позитивних низьких температур. Завдяки цьому процесу рослини здатні загартуватися до холодів та перейти в пасивний стан, зберігаючи свої властивості аж до настання тепла. Від швидкості проходження культурами процесу яровизації залежить їх морозостійкість. Таким чином, для тих сортів рослин, які проходять прискорений яровизаційний процес, перезимівля може бути складною, адже стають пасивними вони занадто рано, а виходять з цього стану ще ранньою весною, через що можуть погано рости та розвиватися.

Стадія яровизації, найчастіше, настає за температури близько 5˚С, коли рослини знаходяться у фазі проростків чи сходів. Проте, дослідженнями було встановлено, що проходження стадії яровизації озимими культурами можливе й за температурного режиму від -6…-8 до 16-18˚С. Період яровизації озимини може коливатися від трьох діб до тижня. Ті рослини, які з тих, чи інших причин, не пройшли стадію яровизації, надалі не виколошуються.

Чи здатні озимі колоситися восени?

У багатьох фермерів виникає питання з приводу того, чи можуть перерослі рослини озимих колоситися з осені. Відповідь на це питання досить проста. Лише типові ярі культури, чи сорти-дворучки, для яких не потрібна стадія яровизації, чи можливий її пришвидшений варіант, можуть розпочати колосіння восени. Коли ж у пшениці починають з’являтися колоскові горбики – її зимостійкість та морозостійкість значно послаблюється. Тож якщо культура завершить яровизаційний період ще восени – її морозостійкість буде досить малою, а з настанням навіть не дуже низьких температур рослина гине. Отже, якщо озима пшениця переростає з осені, то її загартованість значним чином зменшується, проте утворення колосу восени не можливе.

Важливість стадії яровизації озимини

Яровизація для озимих культур є досить важливою стадією, адже від її перебігу залежить подальша доля рослин та їх можливість до колосіння, а отже й врожайність. Доведено, що значний вплив на зимо- та морозостійкість рослини має не стільки проходження нею всього процесу яровизації, скільки його перебіг. Культури, в яких яровизація проходить повільно є більше загартованими до низьких температур, а ті, у яких цей процес є прискореним, входять в генеративний стан ще на початку зими, не набуваючи достатньої загартованості. Як результат, вимерзання культур та зменшення їх врожайності. Отже, вивчення процесу яровизації нових сортів сільськогосподарських культур є досить важливою складовою нормальної зимостійкості озимини.

Made with