Скільки води потрібно, щоб зерно проросло

Скільки води потрібно, щоб зерно проросло

Коли сіємо культуру на полі, сподіваємося на швидке проростання насіння. І яким сюрпризом для нас може виявитися відчутний збій у звичному процесі. Нерівномірні і слабкі сходи, зміщення періоду проростання зерна, відсутність проростків. З чим це може бути пов’язано? Факторів безліч, але найбільш дієвими вважаються температура і волога. Сьогодні ми поговоримо про другий з них. Отже, скільки вологи потрібно, щоб зерно проросло? Поїхали.

Для енергійного проростання зерна потрібно добре зволоження. Проростанню насіння передує процес набухання, при якому насіння збільшуються в обсязі. Згадуємо курси фізіології рослин: вода проникає в клітини зародка і ендосперм через сім’явхід. Насмоктується за допомогою осмосу, так як в клітинах знаходиться багато речовин, які поглинають вологу. І, врешті-решт, зерно виводиться зі стану спокою і проростає.Агрономи помітили, що багато води поглинає сухий крохмаль, ще більше білкові речовини. А ось масло не володіє такою здатністю.Кількість поглинається вологи залежить ще і від будови шкірки насіння. Льон поглинає багато води, хоча містить багато масла. Це відбувається тому, що насіння льону має на поверхні особливий ослизнюючий шар клітин. Бобові теж відрізняються складною будовою шкірки насіння, так як мають в собі міцні стовпчасті клітини. Такі зерна будуть довше проростати через повільний процес набухання.Проростання відбувається в 5 етапів: водопоглинання, набухання, зростання первинних корінців, розвиток проростка і його становлення.Отже, ближче до справи, скільки культурам потрібно вологи, щоб прорости.

Найменшу кількість води для проростання потребують насіння просоподібних – від 25-32% у проса і до 40% у кукурудзи. Насіння бобових рослин поглинають значно більше вологи – до 110% у гороху, бобів і квасолі. У крохмалю, що становить основну частину насіння злаків, цей показник дорівнює 70%. Ну, і насіння олійних рослин поглинають незначну кількість води, так як жир не поглинає воду.

Можливо, кількість вологи, необхідної для проростання, і є відповіддю на питання, чому та чи інша культура, популярна в своїй зоні вирощування. Адже не секрет, що багато фермерських господарств безпосередньо залежать від опадів.

Виходячи з того, що ми знаємо, потрібно розуміти – чим менше маса тисячі насінин, тим менше зерну потрібно вологи. Так, якщо маса зерна становить 100 гр, а необхідна кількість вологи 100% від маси, то потрібно 100 г доступної вологи в місці закладення насіння.

Крім того, перед посівом потрібно досліджувати грунт. Берете лопату – і в поле. Копати землю, щоб зрозуміти, на якій глибині починається зволожений шар. З огляду на оптимальну глибину посіву для вашої культури і характеристик поля, будете знати глибину загортання насіння. Отже, сіємо в тому шарі, де насіння зможуть взяти максимум необхідної вологи і прорости.

Made with