Соя в умовах посухи

Соя в умовах посухи

Соя дуже чутлива до рівня забезпеченості вологою. Потреба сої в воді залежить від багатьох факторів: тривалості вегетаційного періоду, сорту, суми активних температур в зоні вирощування, кількості опадів, фази розвитку культуру тощо.Насамперед потреба сої у значних обсягах вологи зумовлена її генотипом. Адже ця культура походить з країн, що мають мусонний клімат (південно-східна Азія). Коефіцієнт транспірації, в залежності від сорту та типу сої, коливається у межах від 400 до 1000. Оптимальна вологість ґрунту протягом періоду вегетації повинна бути не нижче за 70-80%, а на момент дозрівання бобів - не менше 60%.

undefined

Найменшу кількість вологи соя потребує від появи сходів до початку цвітіння. А у період від фази цвітіння до формування бобів потреба у доступній волозі сягає свого максимуму. У цей час соя споживає 60-70% від загальної кількості вологи, яку вона споживає за весь період вегетації. Критичний період споживання вологи у сої становить 40-55 діб, що календарно припадає на липень-серпень.

За повітряної посухи у цей період рослини сої скидають квіти, бутони та молоді боби, зменшується кількість бобів з трьома насінинами та збільшується кількість одно насіннєвих бобів. Ґрунтова посуха призводить до зменшення величини та розмірів листової пластини, кількості та розмірів гілок, прискорює старіння та відмирання вегетативних органів та рослини у цілому. Все це призводить до загального зниження врожайності.

undefined

Для отримання вищих та більш стабільних врожаїв сої необхідний рівномірний розподіл опадів (у разі їх достатньої кількості) протягом усього періоду вегетації, а оптимальним є випадіння переважної кількості опадів у липні-серпні.

Для зменшення впливу посухи на врожайність сої доцільним є вирощування більш ранніх сортів сої, які встигають відцвісти й сформувати врожай до настання посушливого періоду. Також доцільно проводити заходи із вологозатримання: мульчування ґрунту, руйнування плужної підошви, закриття вологи, недопущення загущення посівів та вирощування сої з міжряддям 35 см. Також зберегти вологою допоможе вирощування сої з проведенням мінімального обробітку ґрунту.

Made with