СВОЯ ПШЕНИЦЯ. ТІЛЬКИ ДО 3 РЕПРОДУКЦІЇ?

СВОЯ ПШЕНИЦЯ. ТІЛЬКИ ДО 3 РЕПРОДУКЦІЇ?

Оптимальні строки посіву, як діти в школу, 1 вересня, щоб пшениці було більше часу сформувати вегетативну масу і закласти з осені максимальний урожай. До якої репродукції купувати насіння або на скільки довго можна сіяти те, що виростив сам?

Державне обмеження - не пізніше третьої репродукції. Але, якщо розібратися, як це працює, цим правилом можна нехтувати. То як довго можна сіяти своє насіння? 

Економічно вигідно вирощувати зерно самостійно. При гарній чистці, зерно все одно дешевше, ніж щороку купувати посівмат. Є компанії, які пробують зараз впроваджувати гібридні пшениці і ячмені в Україні. Це теж дуже добре. Може бути, як 20 років тому із сортовими соняшником і кукурудзою, які всі охоче проміняли на високоврожайні гібриди, виведені спеціально для умов нашої країни.

Державна норма про 3 репродукцію правильна і треба знати, звідки вона з'явилася. Свого часу радянські аграрні вчені вираховували, що якщо фермер висіває свій посівмат до третьої репродукції, то він не встигає накопичити критичну кількість грибів, вірусів, бактерій і шкідників. 

А коли фермери висівають свою четверту, п'яту, шосту репродукцію і все в них добре, виникає логічне питання, а чому тоді потрібно змінити до третьої репродукції? 

Якщо фермер може контролювати умови вирощування, усі посівні якості продукції, то, в принципі, можна вирощувати і далі. Особливо це зараз актуально, коли всі намагаються зекономити. 

Які такі УМОВИ ВИРОЩУВАННЯ? Ви маєте вибрати поле під насінник по найкращому попереднику - пар або горох. Із того, що зараз вирощують в Україні - це може бути і після соняшника, який рано звільнив поле. Має бути крута закладка з добривами, найсильніший протруйник, наприклад Кінто Дуо і Альберто. По вегетації має бути в ідеалі три фунгіцидних обробки, але не менше двох, як який регіон. Планувати потрібно три фунгіцидних обробки, повний комплект підживлень з мезо-, з мікроелементами, особливо для тих, у кого немає аналізів ґрунту до цих пір. Обов'язково робимо фунгіцидний захист колоса! Якщо це

насінник, то хоча би Рекс Дуо чи генеричні тебуконазоли. Найкраще, звичайно зробити обробку Осірісом. Насінник традиційний невеликий, 3-10 га, тому, щоб зробити собі крутий насінник, в нього треба вкластися.

Що таке ПОСІВНІ ЯКОСТІ? Перше, що ми маємо контролювати - це схожість, енергія проростання. Енергія - це кількість нормально пророслих насінин. Наступний крок - маса тисячі, що показує, який в ендоспермі запас живих речовин. Менше 40 г сіяти не рекомендуємо. Краще здати, як товарну.

Не можна, щоб зерно було хоч чимось заражене. Найпростіший гриб - альтернарія.

Вона часто заводиться, коли у жнива пішов дощ і щось на колоску вже поселилося. Якщо Ви зібрали вчасно, і вона є на зерні, це не страшно. Головне не плутати її з фузаріозом. Перевірити зерно на зараженість можна під мікроскопом в лабораторії Growex Lab. За інструкцією менеджера відберіть пробу відправлення та надішліть його Новою поштою. Через кілька тижнів введіть результати за зразком і побачите, чим заражене зерно. Заявку на аналіз залишити тут: GrowexLab

Альтернарія не страшна, тому що її контролює будь-який триазол у протруювачі. Якщо у вас є фузарія, септорія чи ще щось подібне, то таке насіння краще не використовувати його на насіння, а здати, як товарне. Якщо у вас в насінні хоча б 5-10% фузаріозних зерен, то є дуже великий ризик, що у вас все поле в наступному році буде фузаріозне, навіть якщо ви використовуєте потужний протруйник. Якщо ви використовуєте продукт з масою не менше 40 г, ви автоматично відкидаєте невиповнене, недозріле або заражене чимось насіння. Крім того, є ще технології чистки насіння.

То скільки можна сіяти своє насіння? Рекомендації про 3 репродукцію краще дотримуватись. Який сорт взяти на насіння, Ви маєте вирішити самі.

На Growex Market є гарний вибір як українських сортів пшениці та ячменю, так і закордонних. Зробіть сортовипробування прямо на полях свого господарства і побачите, які з ними дають кращі результати. Потім будете тільки оновлювати сорти кожних 5-10 років. Безкоштовну консультацію по насінню можна отримати тут: GrowexMarket

Made with