Технічні рішення щодо снігозатримання

Технічні рішення щодо снігозатримання

Технічні рішення щодо снігозатримання

За оцінками Українського гідрометеорологічного інституту зима сезону 2020/21 буде не просто теплою та посушливою. Наразі вона показує середні значення в межах України на рівні зими 2016-го року, що стала найтеплішою за всі роки метеорологічних спостережень в нашій країні.У поєднанні із посушливими літнім та осіннім сезонами ми маємо ризик отримати один із найбільш посушливих років в історії країни. І саме тому аграрії повинні приділити особливу увагу збереженню кожної краплини продуктивної вологи в ґрунті. Адже можливо саме ця краплина стане вирішальною для отримання Вашим господарством достатнього рівня врожайності. І готувати "сани" збереження вологи потрібно заздалегідь.В сучасних ґрунтово-кліматичних умовах України дедалі більшої ефективності набуває такий призабутий захід як снігозатримання.Цей захід має відразу декілька позитивних ефектів:

  1. збереження та накопичення вологи в орному шарі ґрунту;
  2. зменшення негативного впливу на озимі культури перепадів від'ємних та додатних значень температур;
  3. захист поверхневого шару ґрунту від водної ерозії.

Проведення снігозатримання має на меті створення рівномірно розміщених площею поля снігових гребенів. Це пригальмовує процес танення снігу, завдяки чому волога не стікає з полів, а проникає в ґрунт. Наявність шару мульчі та подрібнених пожнивних решток додатково подовжує період танення снігових мас.

Найбільш поширеними технологічними заходами зі снігозатримання є:

  1. застосування снігорозорювачів;
  2. створення спеціальних загороджень;
  3. використання смугового обробітку ґрунту й стерні, що залишилася в полі.

Застосування снігорозорювачів (снігових плугів) доцільне на полях із великою площею та на полях, що не захищені лісосмугами. На таких полях за допомогою снігових плугів проводять нагортання ущільнених снігових валів (оптимальна висота їх повинна становити близько 1,5 м). Відстань між валами повинна становити 5-6 м. Такі вали не продуваються вітром та створюють тінь на сусідній вал, що дозволяє снігу довше залишатися на полі. У разі проведення такого типу снігозатримання необхідно не забувати про можливу появу ерозії. Саме тому на рівних полях снігові вали варто робити впоперек напрямку вітрів, що переважають взимку, а на схилах – поперек схилу.Снігорозорювачі застосовують за невеликих морозів, у безвітряну погоду. Оптимальна глибина снігового покриву для використання снігових плугів повинна становити не менше 12 см. Якщо глибина снігового покриву менша або взимку тривалий період спостерігались додатні температури й він почав танути, то проводять повторне снігозатримання. У такому випадку снігові плуги повинні рухатись у напрямку між попередньо нарізаними валами.

Використання спеціальних щитів. У такому випадку на полі встановлюють щити (їх можна створити з будь-яких підручних матеріалів) завдовжки 1,5-2,5 м і заввишки 1-1,5 м на відстані близько 15-20 м один від одного, по 5-6 штук в ряд. Між групами щитів залишають проміжки у 25-30 м. Групи щитів в одному ряду повинні знаходитись безпосередньо навпроти проміжків між групами щитів у іншому. На рівних полях такі перешкоди встановлюють поперек напрямку вітрів, що переважають взимку, а на схилах – поперек найбільшого схилу. Відстань між рядами щитів повинна бути не більше 20-35 кратної висоти власне щитів. Вищу ефективність має використання щитів, на поверхні яких є прорізи.

Мульча, подрібнені пожнивні рештки та стерня істотно підвищують  ефективність снігозатримання. А за використання технологій no-till та mini-till це є єдиною  можливістю зберегти вологу зі снігів. Наприклад, стерня заввишки понад 30 см вдесятеро  покращує накопиченню вологи в ґрунті.

Проведення заходів зі снігозатримання дозволяє з мінімальними витратами ефективно  підвищити рівень забезпеченості ґрунтів критично важливою навесні для будь-якої культури вологою.

Made with