Вертицильоз

Вертицильоз

Вертицильоз (вертицильозне в'янення, вілт) є однією із найстрашніших хвороб культурних рослин. Він вражає не тільки соняшник, а понад 350 видів культурних рослин та бур'янів. Збудник цієї хвороби, Verticillium dahliae, дуже добре розвивається у теплих умовах при наявності достатньої кількості вологи. Мікросклероції цього гриба здатні тривалий час (до 10 років) зберігатися у ґрунті, насінні та рослинних рештках. Оптимальна температура для розвитку гриба на соняшнику складає +20°C, а при похолоданні до +15°C гриб втрачає активність та симптоми хвороби тимчасово зникають.

Найбільшою проблемою даної хвороби є її невиліковність, яка призводить до знищення посіву та, через тривалий час збереження збудника в ґрунті, до неможливості висіву цієї ж культури на полі протягом 10 років.

Хвороба потрапляє у соняшник через корені та розповсюджується судинною системою по всій рослині. Перші видимі прояви хвороби з'являються під час бутонізації, а найбільше помітні у фазі цвітіння рослин. В цей час окремі листки соняшника втрачають тургор між жилками, що призводить до некрозу тканин. Уражене листя в'яне та сохне, проте тримається на рослині тривалий проміжок часу і опадає в період дозрівання насіння. Гриб блокує рух поживних елементів в судинній системі стебла, що призводить до зменшення генеративних органів рослини. Зріз привідних пучків черешків листя та судин стебла змінює колір на бурий. Хворі рослини мають нерозвинений кошик та невиповнене насіння. Листя соняшника поступово засихає, при чому спочатку сохнуть листки на нижній частині рослини. Характерною ознакою саме вертицильозного в'янення є засихання лише однієї половини листка, в той час як інша залишається цілковито нормальною.

Також може уражуватись лише половина стебла рослини. Вертицильозні плями на хворих рослинах соняшника неправильної форми та завжди мають чітко помітні жовті краї.

Жоден сучасний сорт і гібрид соняшника не має резистентності до вертицильозу. Проте хвороба не має широкого розповсюдження завдяки тому, що під час селекції використовується насіння виключно від незаражених рослин. Боротися з вертицильозом можна лише дотриманням сівозміни, сівбою високоякісного насіння та дотриманням агротехнічних вимог вирощування соняшника.

Made with