Як обрати борне добриво? Види борних добрив

Як обрати борне добриво? Види борних добрив

Бор відіграє важливу роль у рослинах. Він бере участь у вуглеводному обміні, сприяє заплідненню квіток, відповідає за синтез рослинних гормонів, поліпшує засвоєння рослиною кальцію, а у бобових культур він посилює утворення кореневих бульбочок. Важливо зазначити, що цей мікроелемент є життєво необхідним для рослин протягом усієї вегетації, оскільки за безпосередньої участі бору відбувається регуляція синтезу й транспорту вуглеводів, фітогормонів, аскорбінової кислоти від листя до плодів та кореневої системи. Та й у цілому, проходження будь-якого метаболічного процесу в середині рослини без бору неможливе.Дефіцит бору в рослинах легко розпізнати на рослинах-індикаторах, таких як соняшник, ріпак, чи буряк. Рослина блідне, хлороз на ній поширюється від кінчиків листя. Відбувається відмирання точок росту, листки і стебло деформуються, стають крихкими. Часто на черешках рослин можна спостерігати тріщини. В період нестачі цього елементу культура відрізняється поганим тургором. Коренеплоди рослин формуються із пустотами всередині.Через це (а також у зв'язку з тим, що бор малорухливий елемент та не може переміститися зі старих частин рослини у молоді) внесення борних добрив є важливою складовою отримання якісних врожаїв великої кількості сільськогосподарських культур.Борні добрива займають не малу частку на ринку монодобрив. І представлені в різних препаративних формах. При виборі бору важливо звертати увагу не лише на відстоток цієї речовини у складі препарату, а й на форму добрива. Від того, який бор ви оберете - сухий, рідкий чи гелевий, найчастіше залежить ефективність позакореневого внесення. Часто, купивши дешеве добриво, Ви можете отримати гірший результат через низьку концентрацію або погану розчинність продукту. 

Сухий Бор - представлений чистою борною кислотою або боратами натрію. Для таких добрив особливо важливою буде гарна розчинність для кращого поглинання добрива листовою поверхнею. Наприклад, борна кислота і тетраборат натрію (бура) є малорозчинними сполуками. Тому при застосуванні сухих борних добрив рекомендоване використання ПАР і дотримання правил приготування бакового розчину, аби вберегти рослину від фітотоксичного впливу. Адже іноді трапляються випадки, коли фермери купують дешевий сухий бор, який підпалює рослини і спричиняє сильний фітотокс. Найчастіше сухий бор представлений у вигляді борної кислоти (Н₃ВО₃), яка містить 17,1-17,3% бору. Її застосовують для обробки насіння у вигляді 0,05-0,1%-го розчину, для позакореневого підживлення рослин та в якості компоненту багатокомпонентних добрив. А боровмісний порошок, наприклад, із 14-16% борної кислоти у складі, використовується для обробки насіння перед посівом.

Рідкий Бор - найчастіше представлений боретаноламіном. Ці сполуки гарно розчиняються у воді та рідких NPK добривах, не містять хлоридів, натрію або важких металів, що зводить до мінімуму ризик забруднення, опіків або фітотоксичності. Всі рідкі борні добрива виготовляються на основі цієї сполуки. Саме цей амін (залишок моноетаноламіну) декларується як вміст азоту. Найчастіше серед рідких форм застосовується боро-магнієве добриво. Містить 2,3% бору та 14% магнію. Бор у такому добриві міститься у водорозчинній формі, завдяки чому його використовують для передпосівної обробки насіння, листового підживлення або внесення перед сівбою. А борнодатолітове добриво із 1,5-2% бору в складі застосовується як і боро-магнієве добриво у разі, якщо внесення магнію є недоцільним.

Рідка форма добрива гарно засвоюється рослиною, адже має відмінні змочувальні та вологоутримуючі властивості. Завдяки цьому нанесена на листову поверхню рідина краще утримуватиметься, проникатиме в глиб. І швидко братиме участь в процесах обміну речовин в рослині.

Препарати на основі боретаноламіну мають лужний pH, тому треба бути уважними при формуванні бакового розчину. Рідкі борні добрива іноді використовують в баковому розчині спільно із пестицидами. Треба зважати на кислотність добрива, адже на власному досвіді знаємо, що при великій концентрації бор може підвищувати рівень pH до 8-9 і тим самим нівелювати роботу інших речовин у баку. Деякі елементи через лужне середовище можуть банально випадати в осад. Враховуючи те, що таке середовище може бути несприятливим для більшості ЗЗР, обов’язково звертайте увагу на рівень кислотності. 

Сьогодні на ринку борних добрив з’являється нова препаративна форма - гелевий бор. Це цікава форма добрив, але ще мало вивчена і дорога. Тому треба завжди співставляти переваги кожної із форм і обирати те борне добриво, яке буде для Вас найкращим у співвідношенні ціна-якість.

Варто зауважити, що борне добриво у будь-якій препаративній формі може викликати в рослини фітотокс, якщо буде внесене в період стресу рослини, в посуху чи при високій концентрації у погано розчиненому вигляді. Тому для повного засвоєння культурами бору через листя важливо, щоб цей мікроелемент легко розчинявся у робочому розчині. Повна розчинність бору гарантує 100% доступність елементу рослинам та полегшує його внесення. Не можна однозначно сказати, яка із препаративних форм борних добрив буде кращою. Все залежить від того, якими речовинами Ви підсилюєте їх дію, як готуєте робочий розчин, і, врешті-решт, в яких умових вносите бор на культутри. А проконсультувати Вас у виборі борного добрива можуть агрономи нашого інтернет-магазину Growex.

Made with