Як працюють грамініциди?

Як працюють грамініциди?

Посіви озимого ріпаку засмічує велика кількість різних видів злакових бур'янів: мишій сизий та зелений, пирій повзучий, стоколос, вівсюг, лисохвіст тощо. Не менше проблем створює і падалиця злакових культур-попередників. На ранніх етапах розвитку ріпаку злакові бур'яни створюють суттєву конкуренцію за вологу та поживні речовини, що може призвести до недобору врожаю культури та її поганої перезимівлі, особливо в умовах недостатнього зволоження. Для контролю цих бур'янів використовують спеціальні препарати - грамініциди. Про найпопулярніші грамініциди, що використовуються для контролю злакових бур'янів на ріпаку, ми вже розповідали у статті Грамініциди на озимий ріпак, а зараз поговоримо про механізм їхньої дії, типи діючої речовини та таймінги внесення.

Механізм дії переважної більшості сучасних грамініцидів полягає у блокуванні ацетил-КоА-карбоксилази, що призводить до порушення обміну речовин та відмирання рослин. Однак на цьому подібність різних грамініцидів завершується. Адже через різний вміст та концентрацію діючої речовини й препаративну норму грамініциди відрізняються за швидкістю своєї дії та впливом на рослини.

На озимому ріпаку найчастіше застосовують препарати на основі клетодиму (ЦетодимАнтизлак), хізалофоп-П-етилу (ЛобераКафароАчіба), флуазифоп-П-бутилу (Фюзилад Форте), тепралоксидим (Арамо 45) тощо.

Препарати на основі клетодиму використовують за умови наявності у рослин ріпаку трьох пар справжніх листків та за температури повітря від +15°С, що дозволяє якісно контролювати злакові бур'яни восени.

Хізалофоп-П-етил та подібні до нього речовини можна використовувати фактично від моменту отримання сходів ріпаку. Це речовина із системною дією. Вона дуже швидко поглинається надземною частиною злакових бур’янів і спрямовується до точок росту пагонів, коренів та кореневищ. Препарати з цієї діючою речовиною зупиняють ріст злаків вже за декілька годин після обробки посіву. А у залежності від видового складу бур'янів та погодно-кліматичних умов повна загибель рослин настає за 7-21 дні. Препарати на основі хізалофоп-П-етилу можна поєднувати у бакових сумішах з гербіцидами для контролю дводольних бур’янів, з фосфорорганічними, неонікотиноїдними та піретроїдними інсектицидами, а також з ретардантами й стимуляторами росту.

Оптимальна фаза внесення грамініцидів восени - від 3-х листків до початку кущіння злакових бур'янів. Багаторічні злакові бур’яни обробляють з моменту формування у них 4-6 листків.

Контроль злакових бур'янів у посівах озимого ріпаку доцільно проводити саме під час осінньої вегетації культури, адже у цей період втрати біомаси ріпаку під впливом конкуренції з їхнього боку можуть сягати 30-50%.

Made with