Як розрахувати норму висіву озимої пшениці?

Як розрахувати норму висіву озимої пшениці?

Скільки треба пшениці? Найчастіше озимину сіють, керуючись досвідом минулих років або рекомендаціями сусіда - в середньому 150-200 кг/га. Тим не менш, від цього показника залежить, який урожай буде зібрано в наступному році. Тому норму висіву важливо вміти прораховувати самостійно, беручи до уваги ознаки, від яких залежить Ваш урожай - посівна придатність насіння, маса 1000 та схожість. 

Перше, на що треба звернути увагу, обираючи норму висіву озимини, кінцева густота стояння продуктивних пагонів на га. В середньому для озимої пшениці цей показник має становити 6-8 млн/га, або 600-800 продуктивних стебел на м2. Норма висіву може змінюватись в залежності від характеристики сорту та умов, в яких ми її вирощуємо. Кущіння - це той показник, на який можна впливати через густоту посіву озимої пшениці. Тому фермери часто цікавляться іноземними сортами, які мають малу норму висіву - 1,5-2 млн на гектар. Але треба розуміти, що умови, в яких ви вирощуєте пшеницю, можуть не підходити для таких сортів, як канадські, наприклад. Вітчизняні сорти в цьому плані більш районовані.

Для кращого розуміння логічного процесу  розрахунку пропонуємо розглянути архітектоніку врожаю від кінцевого результату при умові ідеальних умов вирощування. Наприклад, ми хочемо отримати 7 тон врожаю озимої пшениці з гектару. Масу одного колоса приймемо за 1 грам. 7 тон - це 7 000 000 грам, а отже і 7 млн колосся на 1 га. Коефіцієнт продуктивності кущення в середньому візьмемо за 2,5, тобто, з однієї насінини отримуємо 2-3 колосся. Отже, 7 000 000 колосся ділимо на коефіцієнт продуктивного кущіння - 2,5 і отримуємо 2,8 млн. насінин на гектар. 

Звичайно з урахуванням біо- і абіотичних факторів цього не достатньо. Але логіку ви вже розумієте. 

Тепер перейдемо ближче до, власне, ФОРМУЛИ ДЛЯ РОЗРАХУНКУ НОРМИ ВИСІВУ ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ. Принципів та поглядів на розрахунок норм висіву чимало. Хтось користується складними співвідношеннями ряду показників. Ми ж пропонуємо обрати максимально простий логічний метод. Для цього треба знати рекомендовану норму висіву у мільйонах штук зерен на гектар, масу тисячі насінин, схожість насіння і, врешті-решт, кількість гектар, на які висіватиметься озимина.

Наприклад, виробником насіннєвого матеріалу рекомендовано для вашої зони норму посіву 5 млн насінин, маса тисячі партіії насіння становить 40 г, якісні показники на посівну придатність насіння, а саме всхожість рівні 97%, а площа Вашого поля - 100 га. Виходячи з показників схожості, додаємо різницю в 3% для отримання теоретичної 100% схожості посівного матеріалу, до рекомендованої виробником норми - 100%*5млн/97%~5,1 млн. Множимо показники, і отримуємо необхідну норму висіву в кілограмах: 5 100 000 млн/1000*40г(визначаємо масу насіння в грамах)/1000(переводимо грами в кілограми)*100га = 204 кг/га.

Також слід не забувати про безліч показників, які можуть впливати на густоту стояння озимої пшениці. Окрім норми висіву, важливо враховувати строк посіву, якість насіння, стан виробленості грунту, коефіцієнт кущення, попередник, кількість продуктивних опадів під час вегетації, фон мінерального живлення, запланований пестицидний захист, тощо. Особливо радимо звернути увагу на пересіви і при плануванні замовлення посівного матеріалу додавати 5% до вже вирахування норми посіву. Іншими словами, сівалку налаштовувати так, як в прикладі вище, а планувати посівного матеріалу з страховим надлишком в 5%.

Наприклад, якщо збір соняшника відбувається пізно і пшениця сіється вже наприкінці листопада, треба збільшити норму висіву. Адже озимі не розкущаться без необхідної суми активних температур і навпаки, при ранніх строках, не рекомендується загущувати посіви - норма має бути меншою. Так Дитер Шпаар рекомендує при запізненні з посівом збільшити норму на 20 насінин на квадратний метр, а при ранніх строках - зменшити на таку ж кількість.

Так само, якщо грунт був погано оброблений перед посівом, рекомендується збільшувати норму висіву для компенсації можливих втрат. Якість насіння також відіграє не останню роль у виборі норми висіву. Зрозуміло, що у випадку, якщо в насіннєвому матеріалі є відсоток битого, пошкодженого насіння, треба сіяти з похибкою на слабке зерно. Важливо звертати увагу також на розмір фракцій, адже чим більше насіння, тим більша у нього енергія проростання. Тим не менш, не варто купувати такий посівмат для регіонів з недостатньою зволоженістю, так як він потребує більше вологи. Якщо ж Ви розраховуєте норму після того, як протруїли насіння, зверніть увагу на якість протруювання: при недостатній або надмірній кількості протруювача, Ви ризикуєте знизити енергію схожості насіння. Існує також готовий прорахунок норми висіву озимої пшениці, на який можна орієнтуватись при плануванні посівної:

Завжди треба розуміти, якщо стоїть вибір між меншою нормою висіву та більшою, краще обирати меншу. Таким чином ви дасте озимині можливість в повній мірі реалізувати свій потенціал. Завищені норми висіву не допоможуть збільшити урожай, а навпаки, можуть призвести до його втрат через небезпеку вилягання та можливе ураження хворобами. 

Ці прості поради допоможуть Вам зрозуміти, скільки насіння треба придбати, як розрахувати кількість протруйника, скільки рейсів потрібно запланувати на підвезення посівного матеріалу до поля, зорієнтуватися в налаштуванні сівалки відповідного типу налаштування та, суто для самоперевірки, витрат посівного матеріалу.

Розраховуючи норму висіву насінин, важливо знайти компроміс між усіма факторами, які впливають на урожайність. Поради торгових представників чи сусідів не допоможуть Вам скласти оптимальну технологію вирощування озимої пшениці, більше того, можуть нашкодити. Не вміючи самостійно розраховувати норму висіву, ви ризикуєте втратити урожай.

Made with