Злакова муха. Шкодочинність і захист

Злакова муха. Шкодочинність і захист

На ранніх етапах вегетації озимої пшениці серйозну проблему становлять злакові мухи. Гессенська, шведська, чорна пшенична, озима мухи, опоміза пшенична та зеленоочка — личинки цих шкідників пошкоджують молоді рослини пшениці зсередини, що інколи може призвести навіть до загибелі рослини. У середньому заселеність полів озимої пшениці різними видами злакових мух щороку знаходиться у межах 14-26%, що призводить до пошкодження 1-3,5% посівів. І хоча погодні умови, що спостерігаються в нашій країні в останнє десятиліття (затяжні та прохолодні весни, суха і спекотна погода влітку та в першій половині осені), є несприятливими для розвитку цих шкідників, їхня популяція майже не зменшується через недотримання сівозміни та відносно теплі зими.

Восени личинки злакових мух виплоджуються та проникають у стебла і листя озимої пшениці, де живляться соком рослини (гессенська муха), виїдають конус росту та основу центрального листка (шведська муха), виїдають тканини у нижній частині стебла (чорна пшенична муха) тощо. Ці ушкодження призводять до того, що рослини починають відставати у розвитку, жовтіють та зрештою відмирають. Найбільшої шкоди злакові мухи завдають при ранньому посіві озимої пшениці, адже у такому випадку масовий літ та відкладання яєць мухами збігаються з появою сходів культури. Саме тому сівба у пізні строки є дієвим агротехнічним заходом з контролю цих шкідників. Щоправда, поява сходів озимини пізнього посіву збігається у часі з масовим літом опомізи пшеничної, тож у випадки із нею даний захід не допоможе.

Окрім пізнього посіву, агротехнічні заходи з контролю злакових мух полягають у наступному:

  1. дотримання сівозміни;
  2. швидке обмолочування зерна;
  3. лущення стерні одночасно зі збиранням зерна або невдовзі після нього, що активізує діяльність хижих комах, але прискорює появу сходів падалиці та бур'янів (резерватів злакових мух);
  4. проведення глибокої оранки за 1-2 тижні після лущення стерні, що дозволяє прибрати негативний ефект від появи бур'янів;
  5. у Степу та Лісостепу ефективним є проведення різноглибинного плоскорізного та дискового обробітку ґрунту.

У разі, якщо кількість пошкоджених личинками злакових мух стебел перевищує 5-10%, доцільно переходити до інсектицидного захисту озимини. Для цього використовують препарати на основі таких діючих речовин, як диметоат (Бі-58СупербізонДанадим Стабільний), імідаклоприд (Контадор ДуоНаповалКоннект), дельтаметрин (ПротеусДецис- F-Люкс) тощо. Також високу ефективність проти личинок злакових мух має проведення передпосівного протруювання насіння з використанням інсектицидних діючих речовин.

Made with